Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Okouzlující letní trvalky

Trvalky jsou nenáročné krásky, které na rozdíl od letniček nemusíte napěstovat nebo opětovně nakupovat sadbu. Některé jsou okrasné listem, jiné nádherně kvetou, můžete je sušit, jiné jsou zase léčivé. Inspirujte se, ve vaší zahradě by rozhodně neměly chybět.
 
Okouzlující letní trvalky
Třapatka (Echinacea)
 Je nejen nádherná, ale i léčivá a na pěstování opravdu nenáročná. Nejen pro motýly je velmi lákavá, nádherně voní a také dlouho kvete – parádu dělá od června až do října. Květy jsou vhodné k řezu a do sušených aranžmá.
 
Záplevák (Helenium)
Kvete v odstínech žluté, oranžové, okrové a hnědé až do červena a záplava květů Vás opravdu ohromí. Ideální jsou do pozadí trvalkových záhonů, před Záplevák můžete vysadit třeba Floxy, moc jim to spolu sluší
 
Rozrazil (Veronica)
Upoutá snad úplně každého. Zářivé a husté klasy květů lákají po celé léto také včely a motýly. Ideální je k pěstování v nádobách nebo v předních liniích trvalkových záhonů, kde krásně vynikne. Navíc je úžasně fotogenický.
 
Ostrožka (Delphinium)
Dobu kvetení prodloužíte a znovunakvétání podpoříte odstraňováním již odkvetlých květů. Ostrožky jsou jasnými adepty na solitéry, ale sluší jim to i v trvalkových záhonech ve společnosti nižších druhů, například floxů nebo řebříčků.
 
Floxy neboli plamenky latnaté (Phlox)
Trvalky, které měly na svých zahrádkách už naše babičky. Krásně kvetou a omamně sladkou vůní lákají včely a motýly. Nízké druhy kvetou na jaře, a právě ty vysoké v létě. Mají širokou škálu barev a nejvíc pokvetou na místě, kde je dostatek slunce.
 
Lupina neboli Vlčí bob (Lupinus)
Na dlouhých stoncích má úhledné hrozny květů, které se hodí k řezu a ve váze vydrží i několik dní. Lupina ale není jen krásná, je také užitečná. Je z čeledi bobovitých rostlin, které obohacují půdu o dusík. 
 
Řebříček (Achillea)
Je typickou okrasou venkovních zahrad a velmi vhodný k řezu i sušení. Má mnoho barevných kultivarů, které jsou nádherné jak na zahradě, tak v sušených vazbách.  Na pěstování je velmi nenáročný, nevadí mu ani nepravidelná zálivka.
 
A to nejlepší na konec – Levandule (Lavandula)
Má nespočet druhů různých barev a ať už vyberete jakoukoliv, vždy bude nádherná. Svůj kousek Provence tak můžete mít nejen na zahradě, ale i na balkoně nebo terase. Sušení květů je dnes už docela běžné, ale už jste měli levandulovou zmrzlinu, sušenky nebo limonádu?