Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jiřiny - nestárnoucí krása v mnoha podobách

Najde se vůbec někdo, kdo by je neznal? Každý jistě potvrdí, že jiřiny jsou klasika. Rod Dahlia zahrnuje přes 30 různých druhů a víc než 20 000 jejich kultivarů. A to od těch trpasličích a roztomilých jiřinek až po obří stromkové druhy, které mají květ větší než dlaň.

 

Jiřiny - nestárnoucí krása v mnoha podobách
A aby v tom byl pořádek, jiřiny se dál dělí podle tvaru a stavby květů. Vybírat tedy můžete například z jednoduchých, plnokvětých, pomponovitých, kaktusovitých a mnoha dalších. Krásné jsou také druhy tmavolisté, jejich temně červené listy úžasně kontrastují s pestrými barvami květů.
Některé druhy jsou vhodné k řezu a jejich velké květy vydrží ve váze opravdu dlouho. Květy stříhejte s dlouhou stopkou, a to buď ráno nebo až na večer. Při pěstování jim dopřejte dostatek místa a oporu. Opravdu nádherná je série Collection.
 
Pak jsou tady ty nízké, přímo stvořené na pěstování v nádobách na balkonech. Například série Midalio, Gallery, Goldalia nebo Dahlegria. Nádobu vždy vyberte velkou, rostlina by se neměla v květináči tísnit.

Pokud si myslíte, že je pěstování jiřin vyšší dívčí, nenechte se zmást. Tyto krásky jsou poměrně nenáročné a u nás se jim daří. Pro výsadbu vyberte to nejvíc slunné místo na vaší zahradě. V polostínu nebo v úplném stínu totiž moc nepokvetou a budou se vytahovat za sluncem. Jestli stále váháte, není třeba. Příští rok je určitě vysaďte a užívejte si jejich nádheru od léta až do podzimu.