Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší vánoční hvězdy

Asi nikdo si už neumí představit Vánoce bez stromečku, dárků a také bez vánoční hvězdy. Tato tradice začala již před 100 lety v evropských zemích, kam byla poinsettia dovezena z USA a ze své původní domoviny v Mexiku (své jméno dostala po velvyslanci USA v Mexiku Joelu Poinsettovi). Hvězdicovitý tvar barevných listenů nám připomíná hvězdu z Betléma, která oznamovala narození Ježíška.

Jak vybrat ty nejlepší vánoční hvězdy

Při nákupu se zaměřte na žluté květy, které se nachází uprostřed barevných listenů. Mohou být nerozkvetené i rozkvetené, ale neměly by být již překvetené a  zaschlé. Kvalitní poinsettie nakvétá nejen nahoře, ale i v nižších patrech, aby byla hezká ze všech stran. Tvar rostliny může být kulovitý i véčkovitý. Důležité je zkontrolovat, zda neopadávají spodní listy, což bývá indikátorem nachlazení. Opravdu nedoporučujeme kupovat vánoční hvězdy na benzinových pumpách, kde bývají umístěny u východu na průvanu. Nenechávejte rostliny také dlouho v zaparkovaném autě, když venku mrzne.

Poinsettie pochází z Mexika, čímž je řečeno vše o jejích požadavcích na stanoviště. Milují teplo a stabilní teplotu bez výkyvů. Nesnáší zimu, průvan, zálivku ledovou vodou a přelití. Není třeba poinsettie přihnojovat, ve fázi kvetení již to rostlina nepotřebuje. Můžete se pokusit rostliny uchovat i do dalšího roku, ale pro znovunakvetení musíte striktně dodržet 14 hodinové období tmy bez přerušení po dobu dvou měsíců.

Známe několik typů vánočních hvězd – nejoblíbenější jsou klasické červené s hvězdicovitým tvarem (odrůda Mira) nebo série Mars se širokou barevnou škálou. Do moderního interiéru se velmi dobře hodí žíhaná poinsettie Candy Glitter. Vánoční hvězdy můžete umístit do interiéru kdekoli, kde jsou dodrženy vhodné teplotní podmínky. Hodí se jako dekorace na podlahu anebo v menším květináči na ozdobu vánočního stolu.