Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší primule

Primulky jsou oblíbenou první předzvěstí jara. V nejtemnějším období v roce, chudém na rozmanité barvy, si každý rád vyzdobí svůj interiér těmito pestrými a veselými květinami. Primule je díky své nízké ceně vhodná i jako malý dárek nebo jen tak pro radost z hezkého dne.

Jak vybrat ty nejlepší primule

Při nákupu zkontrolujte tmavě zelené a zdravé listy bez příznaků plísně, dále počet květů a také nových poupat pod nimi – ty jsou příslibem dlouhého období kvetení. Květy by měly být alespoň částečně otevřené, čerstvé a bez oschlých okrajů. Uprostřed květů bývají patrné pestíky a tyčinky.

Primule neboli petrklíče pocházejí z teplejších oblastí Evropy a Asie, v zimním období jim proto nejlépe vyhovuje teplota do 15 °C - několik týdnů ale vydrží kvést i v pokojové teplotě. Zalévejte pravidelně menším množstvím vody, rostlina by neměla přeschnout ani být dlouhodobě přemokřená. Po odkvětu můžete rostliny vysadit na venkovní záhon, kde většinou přezimují do další sezony - čím je odrůda pozdnější, tím lépe snáší i mráz. Do interiéru každopádně doporučujeme pořídit si primulku vždy novou - pokvete mnohem bohatěji než ta venkovní.

Kromě klasických primulí, ať už s velikým (odrůda Orion) nebo obřím květem (Tiara), známe také jejich speciální formy: plnokvěté pestré Marli, odrůdy s třepenitým okrajem Sirococco anebo majestátní primule Prominent s okoličnatým květenstvím na silné stopce. Každý si tak může vybrat tu svou, aby přivítal jaro podle svého gusta..