Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší petunie

Petunie, ve všech svých formách a velikostech, jsou jednou z nejoblíbenějších balkonových i záhonových rostlin, pocházející z Jižní Ameriky. Jejich gramofonkový tvar květu a širokou barevnou škálu včetně žilkovaných, dvoubarevných, hvězdicových a plnokvětých, měly v oblibě již naše babičky a maminky.

Jak vybrat ty nejlepší petunie

Před nákupem si vždy rozmyslete, k jakému účelu chcete petunie použít. Pro balkonovou výsadbu určitě vybírejte z řízkovaných petunií, lidově nazývaných surfinie nebo milionbels. Vyznačují se bohatým kvetením, převislým nebo polopřevislým vzrůstem a dobrou odolností ke špatnému počasí. Pro výsadbu záhonů se hodí levnější semenáčové odrůdy v široké škále barev. Rostliny by měly mít vždy dobře živené tmavězelené listy, bohatě rozvětvený stonek a několik květů anebo založených poupat. Listy by neměly být žluté, neměla by být viditelná žádná hniloba květů nebo rostliny.
Petuniím se nejlépe daří na slunečném stanovišti v dobře vyhnojeném substrátu, můžete je ale vysadit i do polostínu. Pro bohaté kvetení zalévejte pravidelně a vždy s přídavkem hnojiva pro petunie. Všechny petunie preferují speciální substrát s nízkým pH a přídavkem železa.
Velmi oblíbenou sérií řízkovaných petunií je SANGUNA, která má středně veliký převis a kvete po celé rostlině – můžete si vybrat z 34 atraktivních barev.  Minipetunie Calibrachoa CABRIO má krásný kulovitý nebo převislý tvar pokrytý velkým množstvím květů. Na záhony se hodí série TRITUNIA, obsahující velké množství pestrých barev.