Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší muškáty

Muškáty, neboli pelargonie, jsou celosvětově nejoblíbenější balkonovou květinou - ať už jejich převislé nebo vzpřímené formy. S úspěchem se dají pěstovat v různých klimatických podmínkách, jsou velmi odolné a vděčné. Původní druhy pocházejí z jižní Afriky, již naše babičky je pěstovaly za okny..

Jak vybrat ty nejlepší muškáty
Při nákupu vybírejte podle oblíbené barvy, tvaru a velikosti květů a také počtu nových poupat. Listy by měly být tmavě zelené a zdravé bez příznaků plísně. Rostlina by měla být na bázi dobře rozvětvená, aby se později rozrůstala do stran. Převislé formy vysaďte do truhlíků nebo závěsů (nezapomeňte na oporu proti převrhnutí), vzpřímené formy můžete použít nejen na záhony, ale i do velkých květináčů.

Muškátům se nejlépe daří na slunečném stanovišti v dobře vyhnojeném substrátu. Relativně dobře snáší i přísušek, ale pro bohaté kvetení zalévejte pravidelně a vždy s přídavkem hnojiva. U plnokvětých forem podpoříte znovunakvétání vyštipováním starých květů, u jednoduchých toto není třeba (květní lístky opadají samy).
Velkou oblibu získávají hybridní muškáty Calliope, které kombinují výhody převislých a vzpřímených forem a navíc kvetou bez přestávky celé léto. Klasické jednoduché převislé muškáty Cascade vytváří obrovské převisy, plnokvěté převislé Temprano zase veliká květenství. Vzpřímené formy dělíme hlavně podle vzrůstu na nízké červenolisté Tango a zelenolisté vzrůstnější Classic Line.