Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší macešky

Macešky a stále populárnější minimacešky (neboli violky) už neodmyslitelně patří ke každému podzimu a předjaří. Naštěstí se už zbavily pověsti hřbitovních květin a najdeme je i v předzahrádkách, truhlících, závěsech i velkých květináčích. Jak ale vybrat ty nejlepší rostliny, které nám budou přinášet radost co nejdéle?

Jak vybrat ty nejlepší macešky

Při nákupu se zaměřte na tři důležité věci – velikost květu, délka květní stopky a olistění. Ideální prodejní stav je fáze prvního rozkvetlého květu, který je vždy největší (u minimacešek větší počet květů). Květy by měly vždy narůstat na krátké květní stopce, aby nedocházelo k lámání anebo lehání květů. Celá rostlina by měla být kompaktní, nevytáhlá a dobře rozvětvená. Tmavě zelené olistění nám dává informaci o dostatečně vyživené rostlině a nepřítomnosti listových chorob.

Péče o rostliny je celkem nenáročná. Macešky oceňují vzdušný a dobře živený substrát s přídavkem jílu nebo bentonitu proti přesychání. Pro bohatší kvetení doporučujeme pravidelně přihnojovat rozpustnými hnojivy. Během zimy nezapomeňte macešky zalévat, k úhynu dochází častěji suchem než mrazem. Po přezimování doporučujeme dobře pohnojit, aby se urychlila jejich regenerace a nakvétání.

Známe několik skupin macešek – s obřím květem pro letní prodej (Colossus), velkokvěté a rané pro podzimní prodej (Delta), minimacešky vzpřímené na záhony a do velkých květináčů (Rocky, Deltini) nebo minimacešky polopřevislé do závěsů (Endurio). Populární jsou také kombinace tří barev v jednom květináči. Vždy vybírejte podle plánovaného použití. Kromě záhonů můžou ozdobit vaši terasu a zahradu závěsné květináče anebo truhlíky plné macešek. Macešky jsou ozdobou podzimní zahrady a jedni z prvních poslů jara.