Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší levandule

Levandule jsou zdaleka nejoblíbenější a nejprodávanější trvalkou u nás. Snad díky své vůni a bohatosti kvetení anebo navozením atmosféry idylické středomořské dovolené.. Kromě okrasného použití ji můžeme pěstovat i jako bylinku - ať už do vonných olejů, polštářků pro klidné spaní anebo jako krásnou vonící dekoraci bytu. Z květů se dá dokonce vyrobit i limonáda, víno, sirup anebo repelent..

Jak vybrat ty nejlepší levandule

Při nákupu se zaměřte na zdravotní stav rostliny a bohatost kvetení a rozvětvování. Vevnitř rostliny byste neměli najít žádnou plíseň ani hnilobu, listy by měly krásně vonět. Dobře rozvětvená rostlina zaručuje rychlé zapojení porostu a následně mnoho květů. Můžete vybírat také podle velikosti květináče – záleží, jestli chcete velkou nádheru ihned anebo si rádi dopěstujete sami..

Levandule miluje propustnou, výhřevnou a zásaditou zeminu, nejlépe prosperuje na slunečném a nepřemokřeném stanovišti. Po odkvětu rostlinu sestřihněte, abyste urychlili znovunakvétání. Ještě lepší je květy sestříhnout v plném květu a dát je usušit na světlé místo. Levandule je nenáročná na výživu, kvetení ale můžete podpořit vhodným hnojivem. V našich podmínkách většinou přezimuje dobře, platí pravidlo, že čím je pomalejší rostlina v růstu, tím lépe snáší mrazy.

Levandule dělíme podle způsobu množení na semenáčová a řízkované. Semenáčové velmi dobře rozvětvují a nasazují velké množství květů, doporučujeme velmi aromatickou odrůdu BLUE SCENT. Řízkované se vyznačují obrovskými květy, někdy až 10 cm dlouhými, jako například u série AROMATICO.

Samostatnou kapitolou jsou levandule ouškaté, například série JAVELIN. Vyznačují se obrovským květenstvím s motýlovitými květními plátky. V našich podmínkách nepřezimuje, dá se ale pěstovat jako letnička.