Jak vybrat ty nejlepší rostliny 

Jak vybrat ty nejlepší chryzantémy

Pomalu se blíží podzim a s ním období pestrobarevných chryzantém. Za posledních dvacet let vzrostla popularita hrnkových chryzantém multiflora na úkor řezaných a hlavně se chryzantémy zbavily pověsti pouze hřbitovního kvítí. V říjnu byste těžko v našich vesnicích a městech našly předzahrádku, kde by různobarevné chryzantémy neměly své místo. Jak ale vybrat tu nejlepší rostlinu, která nám bude přinášet radost co nejdéle?
Jak vybrat ty nejlepší chryzantémy

Při nákupu se zaměřte na tři důležité věci – květy, tvar rostliny a listy. Ideální prodejní stav je fáze květních poupat, která ale již ukazují svou barvu. Dalším důležitým indikátorem je počet nerozkvetlých poupat v nižších patrech – tato poupata vám rozkvetou v dalších týdnech a prodlouží tak období kvetení. Tvar rostliny by měl být kulovitý až oválný, jako prevence rozlomení rostliny se používají jemné plastové síťky vevnitř rostliny. Olistění rostliny by mělo být tmavě zelené, což indikuje dobrou výživu a nepřítomnost chorob.

Péče o rostliny je celkem nenáročná. Chryzantémy milují vlhko a vlhký vzduch, použijte dostatečně velikou podmisku a nikdy je nenechte přeschnout. Stejně jako jiné rostliny ale nesnese ani dlouhodobé podmáčení, v období podzimních dešťů byste neměli zapomenout ani misku občas vylít. Přihnojovat na květ můžete zejména v září, později již není nutné.

Známe několik skupin hrnkových chryzantém – klasické kulovité (například odrůdy Amadore, Paradiso, Avalon), polopřevislé (Skyfall) a kompaktní (Blooming Beauty). Populární jsou také kombinace tří barev v jednom květináči. Vždy vybírejte podle konkrétního místa a použití. Kromě velkých  květináčů můžou ozdobit vaši terasu a zahradu závěsné květináče anebo truhlíky plné drobných chryzantém. Chryzantémy jsou jedny z mála květin, které dovedou rozzářit období melancholických podzimních večerů.