Jak vybrat ty nejlepší bramboříky
Možná i vaše babička pěstovala bramboříky v hliněném květináči mezi okny. Ty doby už jsou dávno pryč, dnes jsou bramboříky vhodným doplňkem jakéhokoli moderního interiéru. Ohlašují nám příchod podzimu a přes celou zimu vydrží kvést až do jara. Jejich elegantní květy a typická vůně nám tak pomáhají překonat nejtmavší období roku…
Při nákupu se zaměřte na zdravé květy, které by neměly být překvetené a také na nová poupata, která jsou nachystána mezi květy a také pod listy – ty jsou příslibem dlouhého období kvetení. Vevnitř rostliny ani na starých květech byste neměli najít šedivý povlak botrytidy (plíseň šedá). Ideální je, když květy nakvétají středem rostliny, která je co nejvíce kulovitá. Díky tomu se rostlina tak snadno nerozklesne, když několik dní zapomenete zalít. V době prodeje bývá hlíza ještě velmi malá až nepatrná.
Brambořík (Cyclamen persicum) pochází z území dávné Persie, kde se vyskytuje v hojných listnatých lesích. Proto potřebuje v letních měsících zastínění, ale naopak v zimě co nejvíce světla a teplotu ideálně 16-21°C . Při přemokření jeho hlíza plesniví a může dokonce vyhnít, proto je důležité zalévat častěji menším množstvím vody. Po zálivce by měly být ideálně spodní dvě třetiny substrátu vlhké, ale povrch substrátu co nejsušší. Bramboříky doporučujeme přihnojovat hnojivy na podporu kvetení (vyšší obsah draslíku a fosforu), bohatšímu nakvétání napomáhá také vyštipování starých květů až u hlízy. Po odkvětu na jaře a po zaschnutí listů můžete brambořík nechat zatáhnout do hlízy, kterou v létě opět probudíte.
Bramboříky dělíme hlavně podle velikosti – na drobné a nejvoňavější mini (např. série SeeWhy), středně veliké midi (Laser) a velkokvěté (Rainier). Kromě klasických fialových, růžových, červených a bílých barev jsou stále populárnější také odrůdy se žíhanými okraji květů (Snowridge) nebo s třepenitými květy (Friller).